Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo posredovalo predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o oskrbi z električno energijo (ZOEE-A). Namen predloga zakona je prenos določb Direktive 2024/1711/EU in ureditev izvajanja Uredbe 2024/2747/EU v nacionalno zakonodajo.
Zainteresirana javnost lahko pošlje pripombe do 8. 11. 2024.
Zakon o oskrbi z električno energijo (ZOEE) določa pravila delovanja trga z električno energijo, proizvodnje, prenosa, distribucije, shranjevanja in dobave električne energije, pravice in varstvo končnih odjemalcev, načine in oblike izvajanja gospodarskih javnih služb na področju prenosa in distribucije električne energije in trga z električno energijo, načela in ukrepe za doseganje zanesljive oskrbe z električno energijo ter ureja ukrepe za preprečevanje energetske revščine in druga vprašanja oskrbe z električno energijo.
Namen predloga novele Zakona o oskrbi z električno energijo (ZOEE-A) je uskladitev nacionalnega pravnega reda s pravom EU. S predlogom ZOEE-A se v nacionalno zakonodajo prenaša določbe Direktive (EU) 2024/1711 glede izboljšanja zasnove trga električne energije v Uniji in ureja način izvajanja Uredbe (EU) 2024/1747 glede izboljšanja zasnove trga električne energije v Uniji.
Pomembejše novosti, ki jih prinaša novela zakona, se nanašajo na:
Predlog novele zakona ureja še nekaj manjših sprememb in dopolnitev, ki se nanašajo na: podeljevanje koncesijskih pogodb, izdajo soglasja za priključitev in obveznosti uporabnikov omrežja do obveščanju elektrooperaterja o priključitvi ali odkopu naprav na interno instalacijo.
Zainteresirana javnost lahko morebitne pripombe na predlog zakona v času javne obravnave pošlje na predpisanem obrazcu za pripombe na e-naslov: gp.mope@gov.si najkasneje do 8. 11. 2024. Javnost lahko spremlja postopek sprejemanja predpisa tudi preko enotne vstopne točke za sodelovanje javnosti E-demokracija.
Vir: MOPE