Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.
Avtor:
Polona Bahun
Avtor fotografij:
arhiv Naš stik
Zainteresirane javnosti svoje pripombe na predpisanem obrazcu za pripombe lahko pošljejo na e-naslov: gp.mope@gov.si najkasneje do 8. novembra.
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo posredovalo novelo Zakona o oskrbi z električno energijo, namen katere je prenos evropske zakonodaje glede izboljšanja zasnove trga električne energije v EU v slovensko zakonodajo in ureja način izvajanja evropske uredbe glede izboljšanja zasnove trga električne energije v EU.
Zakon o oskrbi z električno energijo določa pravila delovanja trga z električno energijo, proizvodnje, prenosa, distribucije, shranjevanja in dobave električne energije, pravice in varstvo končnih odjemalcev, načine in oblike izvajanja gospodarskih javnih služb na področju prenosa in distribucije električne energije in trga z električno energijo, načela in ukrepe za doseganje zanesljive oskrbe z električno energijo ter ureja ukrepe za preprečevanje energetske revščine in druga vprašanja oskrbe z električno energijo.
Pomembnejše novosti, ki jih prinaša novela zakona, se nanašajo na pravico odjemalcev do souporabe električne energije v smislu samooskrbe z energijo iz OVE, ki jo v celoti ali delno prejmejo s strani aktivnih odjemalcev z instalirano fotovoltaično elektrarno oziroma drugim virom OVE ali shranjevalnikom energije. Pravica se uredi z registracijo sporazuma o souporabi na podlagi solastništva, najema ali pogodbe o prodaji. Odjemalcem je omogočeno skleniti več sporazumov o souporabi energije ter pravica do več kot ene merilne in obračunske točke. Novela omogoča možnost prožne priključitve uporabnikov, če polna priključitev na omrežje ni mogoča. Pogodba o prožni priključitvi pomeni sklop dogovorjenih pogojev za priključitev električne zmogljivosti na omrežje, ki vključuje pogoje za omejitev in nadzor dovajanja električne energije iz ali v omrežje. Prav tako novela omogoča pravico končnih odjemalcev do pogodbe o dobavi električne energije s fiksno ceno, sklenjeno za določeno obdobje najmanj enega leta, obvladovanje tveganja dobaviteljev z izvajanjem strategije varovanja pred tveganji za pogodbe s fiksno ceno in izboljšuje izvajanje koncepta zasilne oskrbe v razglašenih kriznih pogojih v primerih odpovedi pogodbe in prenehanju dejavnosti dobavitelja. Novela uvaja možnost dostopa do cenovno dostopne energije gospodinjskim odjemalcem, malim poslovnim odjemalcem ter malim in srednjim podjetjem v razglašenih kriznih pogojih preko začasno ciljno usmerjenih javnih posegih pri določanju cen za dobavo električne energije ter obvezo elektrooperaterja za priključitev javno dostopnih in zasebnih polnilnih mest za električna vozila na elektroenergetsko omrežje s funkcijami pametnega polnjenja in dvosmernega polnjenja. Uvaja možnost uvedbe programa za podpore zagotavljanju prožnosti brez fosilnih goriv, ki se izvede preko javnega poziva za zbiranje ponudb za zagotavljanje prožnosti, kjer se s preglednim, nediskriminatornim in konkurenčnim postopkom izberejo ponudniki prožne proizvodnje.
Predlog novele zakona ureja še nekaj manjših sprememb in dopolnitev, ki se nanašajo na podeljevanje koncesijskih pogodb, izdajo soglasja za priključitev in obveznosti uporabnikov omrežja do obveščanja elektrooperaterja o priključitvi ali odkopu naprav na interno instalacijo.
VIR: Naš Stik