Energetske novice

Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.

Za elektriko največ plačujejo nemška gospodinjstva

Datum objave:

29. oktober 2024


Avtor:

Brane Janjič

Deli z drugimi

V prvi polovici leta 2024 so se povprečne cene električne energije za gospodinjstva v EU v primerjavi z drugo polovico leta 2023 rahlo zvišale, pri čemer so imeli najvišje cene v Nemčiji, najnižje pa na Madžarskem.

Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat so se cene električne energije na ravni EU v povprečju v prvi polovici leta zvišale za dva odstotka, in sicer z 28,3 evra na 28,9 evra za 100 kWh. Poglavitni razlog naj bi bila odprava nekaterih subvencij in olajšav, ki so jih posamezne evropske države uvedle za ublažitev energetske krize, pri čemer so se skupne dajatve v primerjavi s koncem lanskega leta v povprečju zvišale za 16. odstotkov. Posledično se je v primerjavi s prvo polovico leta 2023 letos zvišal tudi delež dajatev na končnem računu za električno energijo, in sicer iz 18,5 na 24,3 odstotka oziroma za 5,8 odstotne točke.

Najvišje cene električne energije, vključno z davki in drugimi dajatvami, so v prvi polovici leta imela nemška gospodinjstva, ki so morala za porabljenih 100 kWh električne energije v povprečju odšteti 39,5 evra. Za Nemčijo pa sta se na vrh lestvice zavihteli še Irska (37,4 evra) in Danska (37,1 evra). Na drugem koncu lestvice pa so v prvi polovici tega leta imela najnižje cene električne energije madžarska gospodinjstva (10,9 evra). Madžarski sta z najugodnejšimi cenami za gospodinjstva sledili še Bolgarija (11,9 evra) in Malta (12,6 evra). Slovenija se s povprečno 20,8 evra odštetimi za 100 kWh na tej lestvici nahaja v spodnji polovici evropskih držav, pri čemer povprečje za EU 27 znaša 28,9 evra.

Zanimiv je še podatek, da so se, izraženo v nacionalni valuti, cene električne energije za gospodinjstva, vključno z davki, v prvi polovici leta 2024 v primerjavi z enakim obdobjem lani znižale v 16 državah EU, zvišale pa v 11. 

VIR: Naš Stik