Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.
Skupina Petrol, ki v skladu s svojim poslanstvom postavlja kupce v središče vseh svojih aktivnosti, je oktobra organizirala srečanje z naslovom Energija prihodnosti: Priložnosti in partnerstva za napredek. Dogodek je bil namenjen poslovnim odjemalcem električne energije in zemeljskega plina ter strokovnjakom s področja energentov. Na srečanju so med drugim razpravljali o oskrbi z energenti in zelenem prehodu. Udeleženci so imeli priložnost spoznati novo aplikacijo Petrol Energy Market in pridobiti vpogled v trenutno stanje na trgu energentov. Pozornosti je pritegnila tudi predstavitev vpliva omrežninskega akta na poslovne odjemalce.
Trg energentov je izjemno volatilen, saj nanj vplivajo različni dejavniki, med katerimi izstopajo geopolitični in okoljski vidiki. Poleg teh sprememb ga zaznamujeta hiter tehnološki razvoj in vse večja elektrifikacija, kar dodatno povečuje povpraševanje po energiji. Na drugi strani evropski cilji po zmanjšanju ogljičnega odtisa ustvarjajo nove izzive pri upravljanju porabe energije. V tem kompleksnem okolju se odpirajo tudi priložnosti za napredne energetske rešitve, ki omogočajo večjo energetsko neodvisnost.
»V Petrolu se zavedamo izzivov, ki jih prinaša dinamičen trg energentov, zato podjetjem s svojimi rešitvami pomagamo učinkovito upravljati porabo energije, kar nas utrjuje kot vodilnega ponudnika energentov v Sloveniji. Ena izmed naših strateških usmeritev so obnovljivi viri energije, kjer razvijamo napredne rešitve za večjo energetsko neodvisnost in trajnostno delovanje. Vlagamo v lastno proizvodnjo iz obnovljivih virov, kot so sončne elektrarne in vetrna polja, ter se pojavljamo kot ključen partner v projektih, ki naslavljajo vodikove tehnologije. S tem krepimo našo vlogo v energetski preobrazbi,« je v uvodnem pozdravu izpostavil Metod Podkrižnik, član uprave Petrola, odgovoren za prodajo B2B in B2G, energente in operativno poslovanje.
»Petrol je danes trdno zasidran kot vodilni ponudnik električne energije v Sloveniji, s povprečnim tržnim deležem 25 odstotkov. Če pogledamo le poslovni segment, kjer smo vodilni, pa naš tržni delež dosega 30 odstotkov. Zaradi uspešne rasti in močnega položaja na trgu lahko v Petrolu suvereno nagovarjamo poslovne stranke, saj naše rešitve temeljijo na dolgoletnih izkušnjah in zanesljivosti oskrbe,« je povedala Katja Skok, direktorica prodaje električne energije in zemeljskega plina poslovnim strankam v Petrolu.
O stanju na trgu energentov so svoje vpoglede predstavili Petrolova upravljavca portfelja električne energije Rok Klun in Darko Jurčević ter Vuk Kopanja, trgovec s potrdili o izvoru pri ACT Commodities. Darko Jurčević je poudaril vpliv podnebnih razmer na cene energentov ter podal kratkoročno napoved: »V prihajajočem mesecu bomo pozorno spremljali vpliv polarnega vrtinca. Trenutne napovedi za prvo polovico novembra kažejo na stabilen polarni vrtinec, zato vdora ekstremno nizkih temperatur iz severa ni pričakovati. Vremenski modeli za november, pod vplivom visokotlačnega sistema, nakazujejo povečano tveganje za hladnejša obdobja v začetku in koncu novembra. Toplejše temperature, ki ne odstopajo od sezonskih norm, bodo ključne za nižjo porabo energije in s tem tudi nižje cene energentov,« je pojasnil. Rok Klun pa je predstavil, zakaj je pomembno, da podjetja kupujejo energijo za daljša obdobja: »Poleg zagotavljanja stabilnosti lahko z uporabo postopnega zapiranja in premišljene strategije podjetja ohranjajo fiksno ceno ter zmanjšajo tržna tveganja.«
Da bi poslovni odjemalci kar najbolje izkoristili obdobja z ugodnimi cenami električne energije in se izognili tržnim nihanjem, so v Petrolu razvili aplikacijo Petrol Energy Market, ki je trenutno v testni fazi. Kmalu bo brezplačno dostopna vsem. »Z aplikacijo smo omogočili preprost in hiter nakup električne energije iz katerekoli lokacije v realnem času, uporabnikom pa ponuja možnost samostojnega upravljanja energetskega portfelja. Poleg nakupa lahko uporabniki enostavno izvajajo tudi prodajo, sami pa lahko določajo limite in časovna obdobja za energetske transakcije, kar jim omogoča popoln nadzor nad stroški in porabo,« je poudarila Tina Jakaša, iz razvoja rešitev za dobavo in trgovanje z električno energijo v Petrolu. Uporabnost aplikacije je potrdil tudi poslovni uporabnik, ki že sodeluje v testiranju.
Mnoga podjetja so že naredila korak naprej k večji samooskrbi z energijo in namestila lastne sončne elektrarne. Občasni presežki energije, ki jih te proizvedejo, predstavljajo priložnost za napajanje električnih vozil, kar omogoča dodatno izkoriščanje obnovljivih virov. Elektrifikacija voznih parkov postaja strateška prednost, saj podjetja z lastno proizvodnjo lahko zmanjšajo stroške ter prispevajo k zmanjšanju ogljičnega odtisa. Petrol podjetjem omogoča enostavno integracijo energije iz lastnih sončnih elektrarn za polnjenje e-vozil, obenem pa s široko razvejano polnilno infrastrukturo in naprednimi upravljalnimi rešitvami podpira rast e-mobilnosti. »Petrol ima v Sloveniji najobsežnejšo polnilno infrastrukturo, širimo pa se tudi na Hrvaško in v prihodnjih petih letih še na druge trge, kjer poslujemo. V okviru projekta CROSS uvajamo ultrahitre polnilnice, tudi za tovorna vozila. Poslovnim strankam omogočamo polnjenje z uporabo Petrolove poslovne kartice, poleg tega pa nudimo celovite storitve upravljanja in digitalne rešitve za optimalno izrabo energije,« je izpostavil Luka Strnad Peterca, vodja razvoja e-infrastrukture v Petrolu.
Agencija za energijo je z novim omrežninskim aktom, pripravljenim kot odziv na zeleni prehod in večjo porabo energije, uvedla spremembe za pravičnejšo razporeditev stroškov in spodbujanje učinkovite porabe električne energije. Z novim časovnim razlikovanjem želijo spodbuditi aktivnejšo vlogo odjemalcev. Nova pravila za dogovorjeno in presežno moč odpravljajo pomembne anomalije, saj prinašajo razbremenitev odjemalcem na nižjih nivojih omrežja. Pravila spodbujajo vključevanje v energetske skupnosti ter uporabo hranilnikov za optimizacijo koničnih obremenitev, kar omogoča prilagoditev stroškov in učinkovitejše upravljanje porabe.
Na zaključni okrogli mizi celodnevnega dogodka so govorci izpostavili ključne energetske izzive in možnosti za podporo odjemalcem Petrola na poti k razogljičenju. Mitja Kastelic, direktor upravljanja produktov električne energije v Petrolu, je uvodoma izpostavil, kako se je Evropa po odpovedi ruskemu plinu znašla pred višjimi stroški, saj plin zdaj pridobiva prek LNG terminalov, pri čemer tekmuje z Azijo. »Kitajska in Amerika nas prehitevata v tehnološkem razvoju, saj vlagata hitreje. Evropa mora okrepiti vlaganja v inovacije, zmanjšati birokracijo in stopiti tehnološki zaostanek,« je dejal ter poudaril potrebo po povezovanju evropskih držav za večjo kupno moč in hitrejši razvoj infrastrukture, kar je ključnega pomena tudi pri obvladovanju cenovnih tveganj.
Temu je pritrdil Anton Vučko, vodja produktnih skupin zemeljskega plina v Petrolu, ki meni, da je trenutna oskrba Evrope s plinom eden glavnih izzivov. Projekcije kažejo, da bo infrastruktura za oskrbo z LNG do leta 2027 dovolj razvita, da bo oskrba z zemeljskim plinom glede na potrebe zanesljiva in bodo cenovna tveganja bolj obvladljiva. Ob tem pa svetuje podjetjem, naj razpršijo nakupe energije skozi daljša obdobja, kar omogoča porazdelitev cenovnih tveganj in stabilnejše obvladovanje cen.
Dolgoročna strategija nakupa energije se je že izkazala za učinkovito tudi v praksi. Martin Kovačič iz Knauf Insulation in Janez Povše iz BTC sta potrdila, da so podjetja, ki so pravočasno sklenila dolgoročne pogodbe, uspešno preprečila najhujše cenovne šoke v času energetske krize.
Tina Jakaša iz Petrola je nato predstavila primere s hrvaškega trga, kjer podjetja vse bolj znižujejo stroške energije z dolgoročnimi pogodbami in lastnimi obnovljivimi viri, kar prinaša energetsko samozadostnost. »Podjetja z lastnimi sončnimi elektrarnami izkoriščajo lastno proizvodnjo, ostali pa z dolgoročnimi PPA pogodbami dostopajo do obnovljivih virov,« je pojasnila.
Pomembnost fleksibilnosti pri obvladovanju stroškov je v zaključku poudaril Evald Kranjčevič, direktor upravljanja s prožnostjo na trgu z električno energijo v Petrolu. »Fleksibilnost je ključna, zlasti z razvojem baterijskih hranilnikov, ki prispevajo k stabilnosti sistema. BTC d.d. je primer dobre prakse s premišljenimi strategijami na področju oskrbe z električno energijo, z razpršenimi cenovnimi tveganji, ki prinašajo podjetju varnost oskrbe in stroškovno stabilnost, ne glede na zahteve trga,« je zaključil Kranjčevič.
VIR: PETROL