Energetske novice

Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.

Cilj o najmanj 25-odstotnem deležu energije iz OVE lani dosežen

Datum objave:

6. november 2024


Avtor:

Brane Janjič


Avtor fotografij:

arhiv GEN-I sonce


Po podatkih državnega statističnega urada je lani delež obnovljivih virov v bruto končni rabi energije malenkostno presegel 25 odstotkov, s čimer je Slovenija izpolnila zastavljen cilj za leto 2023.

Doseženi delež energije iz obnovljivih virov v bruto končni rabi energije v Sloveniji je bil lani 25,07-odstoten, kar je bilo za 0,07 odstotne točke več kot leta 2022, ko je Slovenija ciljni delež dosegla z uporabo mehanizma statističnega prenosa obnovljivih virov energije iz Hrvaške. 


V sektorju električne energije se je delež obnovljivih virov lani na letni ravni povečal za 4,88 odstotne točke, na 41,89 odstotka, in sicer predvsem zaradi velikega porasta proizvodnje v sončnih elektrarnah, ki se je lani v primerjavi z letom prej povečala kar za 52,48 odstotka. Pozitiven rezultat je bil deležen tudi na področju prometa, saj je delež obnovljivih virov energije v sektorju transporta lani presegel 10 odstotkov in se tako v primerjavi z letom prej povečal za dobri dve odstotni točki, pri čemer je k takšnim rezultatom prispevala predvsem za dobrih šest odstotkov manjša poraba energije v prometu, hkrati pa sta se povečali poraba obnovljive električne energije v cestnem prometu (za dobrih 49 odstotkov) in poraba biogoriv (za skoraj 20 odstotkov).


Lani se je za malenkost ali natančneje za 0,31 odstotne točke povečal tudi delež obnovljivih virov v sektorju ogrevanja in hlajenja in tako dosegel 34,3-odstotni delež. V tem sektorju se je skupna poraba vseh energentov lani zmanjšala za 1,87 odstotka, poraba obnovljivih virov energije za ogrevanje in hlajenje pa za slab odstotek. K deležu obnovljivih virov v tem sektorju sicer največ prispevajo lesna goriva za ogrevanje v gospodinjstvih, kjer pa se je lani njihova poraba v primerjavi z letom prej zmanjšala za 6,52 odstotka.

VIR: Naš Stik