Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.
Datum objave:
14. november 2024
Avtor:
povzeto po sporočilu za javnost
Avtor fotografij:
arhiv Naš stik
Ob poročanju o nejasnosti in neustreznosti novega sistema omrežnin se je oglasila GZS in ponovno opozorila, da bo nov sistem omrežnin delu gospodarstva povečal stroške za električno energijo celo za trikrat, kar potrjujejo tudi prvi računi, ki so jih prejela nekatera podjetja.
GZS zato poziva vlado, da poskrbi, da bo nov sistem omrežnin prilagojen specifikam slovenskega gospodarstva in bo zasledoval cilje omrežninske reforme, pri tem pa upošteval kriterij odražanja stroškov, kar bi ublažilo negativne posledice novega sistema omrežnin na gospodarstvo.
Zapisali so, da z zaskrbljenostjo spremljajo poročanja nekaterih podjetij o povišanju stroška omrežnine in posledično višjega stroška električne energije na podlagi prvih prejetih računov po uveljavitvi novega sistema. Že od začetka letošnjega leta opozarjajo, da reforma ne upošteva specifičnosti slovenskega gospodarskega in energetskega konteksta v Sloveniji in ne temelji na ekonomskih analizah in oceni njenih makroekonomskih vplivov. Po njihovem mnenju nov sistem obračunavanja omrežnin pomembno poslabšuje konkurenčnost podjetij v Sloveniji pri cenah energije. Zato si želijo, da bo vlada pri obravnavi problematike cen električne energije posebno pozornost posvetila tudi negativnim posledicam novega sistema za podjetja in ne zgolj za gospodinjstva.
GZS poziva k nujnim spremembam na področju novega sistema obračunavanja omrežnin, ki predvsem industriji, ki dela 24 ur sedem dni na teden, ne omogoča prilagajanja in bo zato močno povišal stroške poslovanja, prilagajanja pa ne omogoča tudi storitvenim dejavnostim, kot sta trgovina in gostinstvo. Kot je poudarila generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal, so potrebne spremembe, ki bodo omogočile večjo fleksibilnost obračunavanja omrežnin predvsem za gospodarske subjekte, kar bo omogočilo podjetjem lažje prilagajanje energetski porabi.
Analiza, ki jo je GZS naredila pred časom, je pokazala, da se bo skupni strošek omrežnine predvsem v uporabniških skupinah 2 (US 2), 3 (US 3) – srednja napetost in 4 (US 4) – visoka napetost, povečal za dva- do štirikrat. Do zelo primerljivih rezultatov so prišli tudi nekateri dobavitelji električne energije, ki so izračune pripravili na željo svojih odjemalcev. Do podobnih izsledkov pa je prišel tudi EIMV, na katerega so se nekatera podjetja obrnila.
Po mnenju GZS metodologija obračunavanja omrežnine ni pravična, saj bi bilo treba spremembe tarifne strukture omrežja objaviti dovolj zgodaj, da bi imeli odjemalci pri odločanju o naložbah na voljo vse informacije. Uveljavitev novega tarifnega sistema brez zadostne predhodne priprave in brez postopnega spreminjanja tarif namreč ni niti v skladu s priporočili ACER niti v skladu z veljavno zakonodajo (poročilo ACER, ZOEE in Akt o metodologiji za določanje regulativnega okvira za elektro operaterje).
Kot so zapisali v GZS, so veliki odjemalci električne energije priključeni neposredno na prenosno omrežje in neposredno ne obremenjujejo distribucijskega omrežja, katerega optimizacija naj bi bila primarni cilj uveljavitve novega tarifnega sistema.
Prav tako je v novem tarifnem sistemu za visoko- in srednjenapetostni odjem na zbiralkah zvišanje dela omrežnine za energijo nesorazmerno glede na omrežnino za moč. Pri vseh obravnavanih primerih je bilo ugotovljeno zmanjšanje omrežnine za moč, pri strošku omrežnine za odjem pa je beležen izjemno visok odstotek dviga. Za dimenzioniranje in posodabljanje omrežja je predvsem relevantna konična moč, ki pa jo podjetja z uporabo sistemov upravljanja z energijo že dobro obvladujejo. Agencija za energijo je ta podjetja nesorazmerno obremenila prav na postavki, ki je dejansko ne morejo prilagajati, torej na energiji.
Po priporočilih ACER omrežnina ne bi smela predstavljati virov sredstev za nadgradnjo omrežja, saj mora biti naravnana trajnostno in mora odražati dejanske stroške. GZS izpostavlja kršitev kriterija odražanja stroškov, na kar EIMV opozarja v svoji projektni nalogi, kjer navaja, da nova omrežnina prav za odjemalce na visoki in srednji napetosti, ki so priklopljeni na zbiralkah, prinaša velike spremembe in nesorazmerne obremenitve in bi bilo treba razmisliti o drugačni porazdelitvi teh stroškov. (pb)
VIR: Naš Stik