Energetske novice

Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.

Kibernetski ščit za slovensko elektroenergetsko omrežje

Venčeslav Perko: ''Sistem se bo sproti učil – prepoznaval bo trende, analiziral obnašanje naprav in uporabnikov ter zaznaval odstopanja od običajnih vzorcev.''


Datum objave:

petek, 25. april 2025


Avtor:

Mare Bačnar

Deli z drugimi

ALiEnS-SOC je 10-milijonski projekt, ki bo z umetno inteligenco in strokovnim znanjem ščitil kritično infrastrukturo pred digitalnimi grožnjami.

Koordinator projekta ALiEnS-SOC Venčeslav Perko (FOTO: Mare Bačnar)
Nevarnosti kibernetskih vdorov

Digitalizacija energetike – od pametnih števcev do oddaljenega vodenja omrežja – pomeni tudi več vrat, skozi katera lahko vdrejo kibernetski napadalci. Napadi na energetsko infrastrukturo v tujini niso več redkost. ALiEnS-SOC želi tovrstne nevarnosti prehiteti z rešitvami, ki temeljijo na naprednih algoritmih umetne inteligence in kibernetskem obveščanju. Koordinator je ELES, skupaj z njim pa sodeluje celoten nabor ključnih akterjev v elektroenergetiki – vseh pet regionalnih distributerjev električne energije, Telekom Slovenije, ARNES, SI-CERT in še številni tehnološki partnerji iz Slovenije in Hrvaške.

ALiEnS-SOC v praksi

Kaj bo projekt pomenil v praksi? Pojasnjuje svetovalec direktorja za IT in TK v družbi ELES, Venčeslav Perko: "Vzpostavili bomo platformo, ki bo samodejno spremljala dogajanje v kibernetskem prostoru elektroenergetskega sektorja. Sistem se bo sproti učil – prepoznaval bo trende, analiziral obnašanje naprav in uporabnikov ter zaznaval odstopanja od običajnih vzorcev. Na ta odstopanja bo znal tudi samodejno reagirati. Poleg tega bo zbiral vzorce zlonamerne kode iz različnih virov in jih primerjal s podatki iz našega okolja. Na podlagi teh primerjav bo sistem sproti ocenjeval tveganja in izvajal ustrezne varnostne ukrepe.''

Na vprašanje, če gre umetni inteligenci zaupati odgovarja: ''Mislim, da danes to ni več vprašanje 'ali zaupamo ali ne'. Vsak primer je treba presojati v kontekstu. V našem primeru, kjer se vsak trenutek generirajo milijoni podatkov, človek enostavno več ne zmore vsega tega pregledati, klasificirati in ustrezno ovrednotiti. Zato potrebujemo takšne avtomatizirane platforme, ki lahko na podlagi vnaprej določenih pravil in analiz vedenja v kibernetskem okolju sprožijo ustrezne odzive. Seveda pa bo važno, da človek na koncu še vedno preveri povzetek vsega, kar ta sistem zazna in predlaga."

Polovico sredstev prispeva EU

Skupna vrednost projekta znaša skoraj 10 milijonov evrov, od tega polovico prispeva EU prek programa Digital Europe. Projekt je razdeljen na šest delovnih sklopov – od začetne analize razmer in oblikovanja realnih scenarijev napadov, do razvoja konkretnega sistema umetne inteligence in digitalnih dvojnikov za t. i. honeypot sisteme (privlačne tarče, ki služijo za analizo napadalcev). Rešitve bodo testirane v dveh pilotnih okoljih z desetimi praktičnimi primeri uporabe.

Projekt se je začel januarja letos in bo po Perkovih besedah trajal 3 leta: "Trenutno smo zaključili z analizo obstoječega stanja in pripravili funkcionalno-tehnične specifikacije. Letos začenjamo z nabavo platforme, ki jo, verjamem, bomo še letos tudi postavili. Nato bomo začeli z njenim učenjem, spremljanjem delovanja in postopnim usmerjanjem na podlagi tega, kako se bo odzivala v praksi."

VIR: Naš Stik