Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.
Premogovnik Velenje so včeraj popoldne obiskali predsednik Vlade dr. Robert Golob, minister za naravne vire in prostor Jože Novak in minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer, ki so se z vodstvom Premogovnika pogovarjali o sanaciji posledic januarske nesreče in zagotavljanju varnosti pri delu. Pomemben del pogovora je bil namenjen tudi srednjeročni in dolgoročni viziji zapiranja premogovnika in pripravi ustrezne zakonodaje v zvezi s tem.
Posledice tragične nesreče so uspešno sanirali
Generalni direktor Premogovnika Velenje mag. Marko Mavec je na sestanku izpostavil, da je letošnje leto, v katerem Premogovnik praznuje 150-letnico delovanja, za rudarje zelo zahtevno, pri čemer pa za letos načrtovana proizvodnja ni ogrožena. » Žal se je 20. januarja v Jami Preloge pripetila tragična nesreča, ki je vzela življenja trem rudarjem. Premogovnik Velenje je poskrbel, da družine niso ostale same v tej nesreči, množično so se odzvali tudi vsi zaposleni, sindikat in svet delavcev ter vsa slovenska javnost. Prizadeti odkop CD4/J smo v tem času uspeli usposobiti, tako da je na njem stekla proizvodnja in trenutno je odkop v fazi demontaže,« je povedal generalni direktor Premogovnika Velenje mag. Marko Mavec.
Zakon o postopnem zapiranju Premogovnika trenutno v medresorski obravnavi
Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je v zvezi s pripravo zakonodaje, ki je osnova za pravičen prehod poudaril, da ministrstvo pripravlja predlog Zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje, ki predvideva organizirano, postopno in pravično opustitev pridobivanja premoga. Zakon je trenutno v medresorski obravnavi, jeseni ga bodo obravnavali na vladi, sprejet pa naj bi bil predvidoma do konca letošnjega leta. »Program zapiranja rudnika je prilagojen naravnemu odlivu delavcev, to pomeni, da praktično ne bo odpuščanj. Rudarji bodo potrebni do leta 2045, saj bodo potekala še zapiralna dela, zato bo potreben celo doliv novih delavcev,« je poudaril minister Jože Novak in dodal, da so pri pripravi zakona prisluhnili vsem deležnikom.
Potek zapiranja bo odvisen od zagotovitve potrebnih sredstev
V skladu z Zakonom naj bi zapiralna dela potekala v obdobju od 2026 do 2045, in sicer naj bi jih v začetnih letih do opustitve rabe premoga izvajali vzporedno z zmanjševanjem proizvodnje, s čimer bo delo prilagojeno naravnemu odlivu delavcev. Kot nam je v pogovoru za Naš stik, ki bo objavljen v avgustovski številki revije, povedal mag. Marko Mavec, so v Premogovniku pripravili podroben načrt poteka zapiralnih del po posameznih letih. Bo pa izvedba odvisna od zagotovitve potrebnih sredstev, pri čemer so stroški zapiranja Premogovnika in sanacije pridobitvenih površin ocenjeni na dobro milijardo evrov.
VIR: Naš stik