- Objavljeno:
2023-10-27
- Čas branja: 2 minut
80 milijonov nepovratnih sredstev za spodbujanje energetskih naložb
Datum objave:
26. oktober 2023
Avtor:
Katarina Prelesnik
Avtor fotografij:
Pixabay
Vlagatelji v energetske objekte se bodo v začetku novembra lahko prijavili na javni poziv za dodelitev nepovratnih sredstev za investicije v nove proizvodne naprave iz obnovljivih virov energije za proizvodnjo električne energije in toplote ter za hranilnike električne energije in toplote v kombinaciji s proizvodnjo energije.
Borzen bo jutri, 27. 10. 2023, objavil
javni poziv za dodeljevanje pomoči v obliki neposrednih nepovratnih sredstev za investicije v nove proizvodne naprave iz obnovljivih virov energije za proizvodnjo električne energije in toplote ter za hranilnike električne energije in toplote v kombinaciji s proizvodnjo energije. Zainteresirani vlagatelji se bodo na poziv preko spletne aplikacije lahko prijavili v začetku novembra.
Upravičenci do nepovratnih sredstev
Nepovratna sredstva bodo dodeljevali za naložbe v nakup in vgradnjo novih proizvodnih naprav iz obnovljivih virov energije za proizvodnjo električne energije in toplote ter za proizvodnjo električne energije in toplote v kombinaciji z novim prigrajenim hranilnikom električne energije in toplote.
Upravičeni prijavitelji so lahko pravne osebe, zadruge, fizične osebe, ki opravljajo pridobitno dejavnost, (vključno s statusom nosilca dopolnilne dejavnosti na kmetiji), ali samoupravne lokalne skupnosti, morajo biti vpisani v poslovni register in izkazovati registrirano dejavnost glede električne energije ali toplote.
Izjemo v zvezi z izkazovanjem registracije dejavnosti glede proizvodnje električne energije zajemajo projekti, ki vključujejo proizvodne naprave, za katere iz soglasja za priključitev izhaja, da so priklopljene za namene samooskrbe.
80 milijonov evrov nepovratnih sredstev
Višina nepovratnih sredstev bo odvisna od tipa naprav oziroma tehnologij. Skupno je investicijam namenjenih 80 milijonov evrov, najvišja višina pomoči za posamezno napravo pa je določena na podlagi metodologije, ki upošteva posebnosti posamezne tehnologije in podvrste naprav, poleg tega pa je odvisna tudi od nazivne moči naprave ter velikosti subjekta, ki se prijavlja na javni poziv.
Pri Borzenu poudarjajo, da skupno dodeljena pomoč posameznega projekta v nobenem primeru ne sme presegati intenzivnosti pomoči v višini 45 odstotkov skupnih stroškov projekta za veliko podjetje, pri čemer se intenzivnost pomoči lahko poveča za 20 odstotnih točk za pomoč, dodeljeno malim in mikro podjetjem, oziroma za 10 odstotnih točk za pomoč, dodeljeno srednjim podjetjem.
Intenzivnost pomoči se izračuna na podlagi posamezne višine podpore glede na tehnologijo in dejanske skupne stroške projekta. Za velika podjetja to znaša 45 odstotkov skupnih stroškov, za srednja 55 odstotkov, ter 65 odstotkov za mikro in mala podjetja.
VIR: Naš Stik