- Objavljeno:
2024-09-25
- Čas branja: 7 minut
Baterijski hranilniki bodo zaznamovali prihodnost elektroenergetike
Datum objave:
25. september 2024
Avtor:
Polona Bahun
Avtor fotografij:
Pixabay
Kot uvod v konferenco Inovacija energetike 24, ki bo prihodnjo sredo, je potekal spletni seminar na temo baterijskih hranilnikov. Na njem so direktor razvoja novih produktov in storitev iz Gen-I mag. Andrej Šajn, vodja področja sistemov za energetiko v podjetju Kolektor Sisteh mag. Samo Ceferin in predstavnik podjetja Huawei Vladimir Miloševič ter soustanovitelj in direktor zagonskega podjetje Predictive Miha Grabner kot moderator, iskali odgovore na vprašanja o tem, kako nam lahko baterijski hranilniki pomagajo pri optimizaciji stroškov elektrike, kdaj je investicija v hranilnik smiselna ter, kako baterijski hranilniki izboljšajo stabilnost oskrbe in zmanjšajo obremenitve omrežja.
Uvodoma so sogovorniki povedali, kaj je za vsakega od njih pomembno, ko govorimo o baterijskih hranilnikih in, kakšna je profesionalna vloga njihovega podjetja pri tem. Vladimir Miloševič je povedal, da so za podjetje Huawei hranilniki, od manjših do velikih , ključnega pomena za nadaljnji razvoj elektroenergetskega omrežja, zato v njihov razvoj vlagajo 26 odstotkov svojih sredstev. Na trgu delujejo kot dobavitelj opreme, ki jo sami razvijajo in proizvajajo.
Samo Ceferin je dejal, da so baterijski hranilniki nekaj novega na področju elektroenergetike, ki so se pojavili z zeleno tranzicijo. Vidijo jih kot dobro tržno priložnost za nadaljnji razvoj njihovih storitev in ponudbe. Podjetje se pojavlja kot integrator, ki lahko poskrbi za celoten življenjski cikel in upravljanje z baterijskim hranilnikom. Prihodnost je tranzicije energetike z baterijskimi hranilniki in verjetno v prihodnosti tudi z drugačnimi oblikami hrambe električne energije, kar bo za inženirska podjetja, kot so sami, velik in nov izziv.
Andrej Šajn je povedal, da je Gen-I s sončnimi elektrarnami vseh velikosti že dalj časa prisoten na trgu. Zadnje čase pa se sončnim elektrarnam pridružujejo tudi hranilniki električne energije, s čimer se v zadnjem letu ali dveh intenzivno ukvarjajo. Verjamejo, da je samooskrba, ki združuje lastno proizvodnjo in tudi hrambo električne energije, prava pot tako za poslovne odjemalce kot za gospodinjstva. Ker so trgovec, dobavitelj in hkrati še agregator prožnosti, lahko svojim strankam na tem področju ponudijo celovito rešitev na ključ, kar vpliva na celotno ekonomiko projekta.
Miha Grabner verjame, da je umetna inteligenca ključna pri zelenem prehodu. Njihov bistven produkt je aplikacija za napovedovanje sončne proizvodnjo v Sloveniji s pomočjo analize satelitskih slik, vremenskih modelov in umetne inteligence. Imajo tudi aplikacijo, ki na podlagi njihovih napovedi optimalno upravlja z baterijskimi hranilniki.
Tehnologije baterijskih hranilnikov se iz leta v leto bolj razvijajo, kar nam omogoča vedno bolj učinkovite rešitve za shranjevanje in manjšo porabo električne energije, vgradnja pa je dostopna vedno več uporabnikom. Vladimir Miloševič je podrobneje predstavil lastnosti različnih tipov baterij in ob tem poudaril, da so v podjetju osredotočeni na varnost in zanesljivost.
Izkušnje pri izgradnji večjih baterijskih hranilnikov podjetja Kolektor Sisteh, ki jih je do sedaj v Sloveniji postavil največ, je predstavil Samo Ceferin. Poudaril je, da so večji baterijski hranilniki inženirski objekti, kar pomeni, da je treba zasledovati vse vidike gradnje, od pravilne zasnove, umestitve in ne nazadnje tudi ekonomike, v času obratovanja pa je potrebno vzdrževanje vse opreme. V Sloveniji gradijo veliko in kot kaže, se bo v prihodnje to nadaljevalo, saj projekcije kažejo nadaljnjo rast. Ko so v letu 2018 začeli z gradnjo hranilnikov, še niso vedeli, kaj vse jih čaka. Zavedali so se, da gre za novo tehnologijo v elektroenergetskih sistemih, čemur je treba posvečati določeno pozornost in pri tem v ospredje postaviti varnost. To zahteva celovit inženirski pristop, tako v fazi načrtovanja kot nato v fazi izvedbe, preizkušanja in končnega zagona. Na ta način lahko naročnikom ponudijo celovito storitev.
Pri gospodinjskih in malih poslovnih odjemalcih pri Gen-I veljajo podobni principi s to razliko, da gre za bistveno manjše enote in so zaradi tega tudi precej bolj standardizirane in poenostavljene v svojem delovanju, zato sta njihova vgradnja in upravljanje enostavnejša, je poudaril Andrej Šajn. Kar pa se tiče varnosti, je poskrbljeno na enak način kot pri velikih hranilnikih.
Baterijski hranilnik bo v prihodnje vse bolj ekonomsko upravičen
Učinkovito upravljanje baterijskih hranilnikov je ključnega pomena za maksimizacijo njihovih zmogljivosti in prihrankov ter eden pomembnejših delov celotne ekonomike hranilnikov, je dejal Andrej Šajn iz podjetja Gen-I. Eden od pomembnih ciljev aktivnega upravljanja pa je ne skrajševati predvidene življenjske dobe hranilnika. Prvi cilj pri upravljanju hranilnikov malih odjemalcev je maksimizacija samooskrbnosti, drugi minimalizacija celotnih stroškov oskrbe z električno energijo, tretji pa je njena prožnost, ki jo lahko porabimo za različne namene. Po njegovem mnenju je poleg same izgradnje, upravljanje baterijskega hranilnika drugi najpomembnejši element celotnega projekta in lahko zelo vpliva na to, ali je projekt dobičkonosen.
V podjetju Kolektor Sisteh upravljanje velikih hranilnikov delijo na dva segmenta. Eden je tehnično upravljanje, tudi tehnično vzdrževanje opreme hranilnika, drugi segment pa je še ekonomski del upravljanja. To pomeni vključevanje hranilnika v storitve, da ta izpolni pričakovanja ekonomike. V podjetju zasledujejo predvsem cilj, da poleg storitev za sistemskega operaterja storitve ponujajo tudi zasebnim uporabnikom.
Nov omrežninski akt nam s 1. oktobrom prinaša bolj dinamično ceno električne energije na omrežninskem delu, s čimer bomo vsi soočeni s potrebo po možnosti prilagajanja in s hranilnikom se te možnosti povečajo tako pri poslovnih odjemalcih kot vse bolj tudi pri gospodinjskih odjemalcih, je izpostavil Andrej Šajn.
Pri odločitvi za investicijo ključno vlogo igra ekonomski vidik, torej začetni stroški, dolgoročni prihranki in povračila doba investicije. V družbi Huawei najprej strankam in partnerjem pomagajo primerjati stroške in prihodke investicije, preverijo namembnost baterije, pripravijo tehnično rešitev in pogledajo, v kakšnem obdobju se investicija povrne.
Pri povračilnih dobah pri srednje velikih in velikih hranilnikih je treba upoštevati dva vidika ekonomike, je pojasnil Samo Ceferin. Eno je investicijski del, drugo pa operativni del, ki določata višino investicije. Hranilniki postajajo vedno bolj zanimivi tudi za industrijske uporabnike izven elektroenergetskega sistema in v tem primeru mora biti doba povrnitve investicije od pet do sedem let. Veliko pa je tudi možnosti denarnih subvencij, ki pomagajo te investicije spraviti v življenje. Pomemben vidik so tudi tehnologije hranilnikov in sama cena, ki se je v zadnjem obdobju precej znižala. Veliko vlogo pa igra tudi degradacija hranilnikov.
V podjetju Huawei opravljajo osem do deset mesecev trajajoče teste pospešenega staranja, na podlagi česar dobijo sliko, kaj se bo na dolgi rok dogajalo s hranilnikom, s čimer dobijo degradacijsko krivuljo hranilnika.
Andrej Šajn je poudaril, da v Gen-I za gospodinjski odjem ne prodajajo samo hranilnikov, ampak le-te skupaj s sončno elektrarno, kar nudi celovito samooskrbnost na neki lokaciji, zato konkretno ne more govoriti o ceni majhnih in srednje velikih hranilnikov. Cena za gospodinjskega odjemalca je najbolj odvisna od določitve velikosti sončne elektrarne in hranilnika. V povprečju lahko govorimo o vrednosti investicije med deset in dvanajst tisoč evri, povračilna doba takšne investicije je med šest in sedem let. Večja, kot je poraba, krajša je povračilna doba investicije in enako velja tudi pri cenah električne energije.
Po besedah Sama Ceferina je cena večjih baterijskih hranilnikov odvisna od primera do primera, od možnosti za priključitev hranilnika v omrežje in njegove kapacitete, vsekakor pa ne gre za zanemarljiv strošek. Treba je pogledati vsak posamičen primer in na osnovi tega se projekt nato lahko razvija naprej. Ekonomsko pa postavitev večjih baterijskih hranilnikov pri poslovnih oziroma industrijskih uporabnikih postaja vse bolj zanimiva in padanje cen hranilnikov in spreminjanje pogojev v omrežju bo to še pospešilo.
Pri tem, kdaj se nam investicija v hranilnik izplača in kdaj ne, moramo ločiti male poslovne odjemalce od gospodinjskih in velikih poslovnih odjemalcev, saj gre za zelo različne primere. Kot je povedal Andrej Šajn, se pri gospodinjskem odjemu ta trenutek investicija samo v hranilnik ne izplača, v primeru postavitve skupaj s sončno elektrarno, pa se izplača. Z novim netmeteringom ima postavitev sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom največji smisel, saj samo sončna elektrarna izgublja na ekonomiki. Skratka, danes se na gospodinjskem delu ta investicija izplača tistemu, ki razmišlja o samooskrbnosti. Pri poslovnem odjemu je to nekoliko drugače, saj govorimo o večjih enotah. Tudi pri poslovnih odjemalcih je postavitev hranilnika skupaj s sončno elektrarno smiselna, imajo pa smisel tudi samostoječi baterijski hranilniki, saj ta lahko sodeluje v različnih sistemskih storitvah in tako predstavlja dodaten vir prihodka za podjetje.
VIR: Naš Stik