Energetske novice

Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.

Belgija na čelu Sveta EU: energetski in podnebni prehod med prioritetami

Datum objave:
8. januar 2024

Avtor:
Katarina Prelesnik
Belgija je s prvim januarjem prevzela predsedovanje Svetu Evropske unije. V okviru svojega programa predsedovanja so si zastavili šest prioritetnih področij, med katerimi je tudi zeleni in pravični prehod z energetskimi in podnebnimi tematikami. Te vključujejo tudi razvoj obnovljivih in nizkoogljičnih virov energije ter naložbe v omrežja.

Z začetkom letošnjega leta je predsedovanje Svetu EU prevzela Belgija, ki bo na čelu Sveta vse do konca letošnjega junija, predsedovanje pa bo zaznamoval slogan „Zaščita. Krepitev. Pripravljenost.“

Belgija si je za tokratno, že 13. predsedovanje, zastavila šest prioritetnih področij: zaščita pravne države, demokracije in enotnosti; krepitev konkurenčnosti Evropske unije; uresničevanje zelenega in pravičnega prehoda; krepitev socialne in zdravstvene agende; zaščita ljudi in meja; ter spodbujanje globalne Evrope.

Na področju zelenega in pravičnega prehoda izpostavljajo nujnost soočanja s ''trojno krizo'' na področju podnebnih sprememb, zmanjševanja biodiverzitete in onesnaženosti. Zato belgijsko predsedstvo zagovarja odločno in celostno ukrepanje.

Ob tem izpostavljajo nadaljevanje aktivnosti Zelenega dogovora, ob čemer bosta energetski in podnebni prehod med prioritetami. Pospešen energetski prehod naj bi omogočil cenovno dostopnost energije tako za državljane evropskih držav kot za podjetja ter zagotovil zanesljivost in varnost dobave, hkrati pa naj bi sledil ciljem podnebne nevtralnosti. Kot poudarjajo, mora Evropska unija v celoti izkoristiti svoj potencial na področju energetske učinkovitosti celotnega gospodarstva ter hitro pospešiti razvoj obnovljivih in nizkoogljičnih virov energije in omrežij. Ključne za to pa so občutno večje naložbe za vzpostavitev prožnega in povezanega evropskega energetskega omrežja.

Predsedovanje Svetu EU se med državami članicami menja po načelu rotacije vsakih šest mesecev. Belgija je predsedovanje Svetu EU nasledila od Španije, z julijem pa predsedstvo prevzema Madžarska. Predsedstvo v tem šestmesečnem obdobju vodi sestanke na vseh ravneh Sveta in tako pomaga zagotoviti neprekinjenost dela EU v Svetu, hkrati pa zastopa Svet v odnosih z drugimi institucijami EU.

VIR: Naš Stik