- Objavljeno:
2023-10-02
- Čas branja: 2 minut
Inovacija energetike 23 tik pred vrati
Datum objave:
2. oktober 2023
Avtor:
Brane Janjič
Na Brdu pri Kranju bo 4. oktobra potekala že 15. konferenca o inovativnih rešitvah v energetiki, organizatorji pa so zanjo letos pripravili še posebej zanimiv program in prikaz cele vrste zanimivih primerov iz prakse.
Tradicionalna konferenca Inovacija Energetike vsako leto pritegne veliko udeležencev, saj obravnava vrsto aktualnih vprašanj povezanih s prihodnjim razvojem svetovne in evropske energetike, na srečanju pa vedno predstavijo tudi celo vrsto inovativnih primerov, ki so novost tudi v širšem prostoru. Domiselnih rešitev tudi letos ne bo manjkalo, za laskavi naziv Naj inovacija leta 2023 pa se po potegovalo kar 14. kandidatov. Nekatere med njimi smo vam že predstavili, v nadaljevanju pa podajamo še nekaj zanimivih projektov, o katerih boste lahko več slišali v sredo.
Mag. Marko Sitar iz družbe Container vas bo seznanil z zanimivim modularnim kontejnerskim baterijskim hranilnikom, ki je namenjen predvsem za uporabo v industriji, lahko pa se ga uporablja med drugim tudi za rezanje konic in napajanje polnilnic za avtomobile. O hranilnikih energije bo govoril tudi
dr. Primož Sukič iz UM FERI. Plod slovenskega znanja je avtomatizirana analiza števčnih podatkov električne energije, iz katerih se izračuna optimalna velikost hranilnika za dano podjetje.
Sašo Kos iz družbe Kolektor Sisteh bo predstavil izgradnjo velikega baterijskega hranilnika, ki velja za enega od mejnikov v ponudbi rešitev energetske oskrbe industrijskim porabnikom oziroma večjim sistemom. Hranilnik moči 6 MVA in kapacitete 8,8 MWh se vgrajuje v industrijskem kompleksu Kolektor v Idriji, vključuje pa v distribucijsko omrežje Elektra Primorska. Celostna rešitev je tudi t.i. optiMOON, pametni krmilnik, ki povezuje obračunski števec, sončno elektrarno, hranilnik električne energije, toplotno črpalko in električno polnilno postajo ter nato krmili med samo proizvodnjo in porabo električne energije.
Dušan Lukič iz Porsche Slovenija in
Tomaž Buh iz podjetja Amibit bosta predstavila, kako njihova rešitev preusmeri viške energije v hranilnik oziroma omeji proizvodnjo sončne elektrarne.
Jan Bohinec iz družbe GEN-I bo predstavil algoritemsko platformo AlgoHub, ki z digitalnim dostopom v realnem času dostopa do velike večine Evropskih borz in tako predstavlja možnost avtomatiziranega ter algoritemskega trgovanja z električno energijo, zemeljskim plinom in ostalimi energenti.
Gašper Lakota Jeriček iz Petrola bo predstavil projekt, v okviru katerega nameravajo na svoja prodajna mesta po Sloveniji s pomočjo evropskih sredstev zgraditi sončne elektrarne, ki bodo pomagale napajati njihove bencinske servise in manjšati emisije toplogrednih plinov. V sklopu operacij Petrol Green nameravajo proizvesti 4,5 MW trajnostne električne energije na leto. ČHE Avče je edina črpalna hidroelektrarna v Sloveniji, ki obratuje tudi v času povečanih pretokov reke Soče, ko je voda kalna, kar povzroča mašenje rešetk hladilne vode in posledično zaustavitev elektrarne.
Mag. Primož Bergoč iz SENG bo predstavil inovacijo, ki preprečuje nenadno oziroma nenačrtovan izpad elektrarne iz omrežja zaradi zamašitve filtrov hladilne vode ter mašenja vstopnih bočnih rešetk za dovod vode Soče v zbirni jašek hladilne vode. Zanimivih primerov bo še kar nekaj, zato konference nikar ne zamudite.
Več o programu in prijavi pa najdete na spletnem naslovu
Prosperie.
VIR: Naš Stik