- Objavljeno:
2024-07-02
- Čas branja: 1 minut
Nacionalni energetski in podnebni načrti zamujajo v Bruselj
Datum objave:
2. julij 2024
Avtor:
Katarina Prelesnik
Konec junija se je iztekel rok za posredovanje nacionalnih podnebnih in energetskih načrtov Evropski komisiji. Slovenija tega roka ni dosegla – ni pa edina, saj so NEPN pravočasno pripravili le na Nizozemskem, Švedskem, Finskem in Danskem.
30. junija je iztekel rok za posredovanje nacionalnih podnebnih in energetskih načrtov Evropski komisiji. Pravno zavezujočega roka so se držale le štiri države članice: Nizozemska, Švedska, Finska in Danska. Evropska komisija zato poziva preostale evropske države, da svoje dokumente pripravijo v čim krajšem času, saj gre za ključne dokumente, ki bodo pokazatelj, kako daleč je unija na svoji poti do doseganja podnebnih ciljev.
Energetske dileme
Kljub temu, da je rok za posredovanje načrtov že mimo, pa ni pričakovati, da jih bodo vse države nemudoma posredovale. Na področju priprave načrtov posameznih držav članic izstopa stališče Francije, ki trdno zagovarja rabo jedrske energije in ciljev za obnovljive vire ni vključila, s čimer tvega sankcije v obliki tožbe ali celo denarne kazni in zamrznitve evropskih sredstev.
Med državami, ki so zamudile rok, je tudi Slovenija, kjer se je v junijskih dneh iztekla javna obravnava predloga dopolnjenega osnutka posodobitve NEPN. Po usklajevanju naj bi končno različico vlada potrjevala konec poletja. Daljšo zamudo je sicer pričakovati tudi v sosednji Avstriji, kjer se pripravljajo na jesenske volitve, zato je malo verjetnosti, da bodo dokument potrjevali pred tem.
Medtem nevladniki opozarjajo, da so načrti, ki jih pripravljajo srednje in vzhodnoevropske države premalo ambiciozni in ne dosegajo zastavljenih ciljev EU. Tudi slovenski NEPN do leta 2030 tako predvideva 33-odstotni delež OVE v končni rabi energije, medtem ko je cilj EU doseči delež nad 42,5 odstotkov.
VIR: Naš Stik