Energetske novice

Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.

NEK: našli lokacijo puščanja, sledi analiza in načrt za odpravo odstopanja

Datum objave:
9. oktober 2023

Avtor:
Katarina Prelesnik
Iz Nuklearne elektrarne Krško sporočajo, da so po hladni zaustavitvi elektrarne našli lokacijo puščanja. Analiza vzroka in priprava akcijskega načrta za odpravo odstopanja naj bi trajala nekaj tednov, kdaj bo ponovno obratovala, pa še ni znano.

Poročali smo že, da so morali Nuklearno elektrarno Krško (NEK) zaradi zaznanega puščanja v primarnem delu zadrževalnega hrama konec tedna preventivno zaustaviti. Z vzpostavitvijo parametrov t. i. hladne zaustavitve so ekipe elektrarne lahko določile mikrolokacijo puščanja, ki je na priključnem sistemu primarnega kroga.

Kot sporočajo iz elektrarne, zdaj sledita analiza vzroka in priprava akcijskega načrta za odpravo odstopanja. Dodajajo, da bo vse to zahtevalo več časa, predvidoma nekaj tednov, ter da je trenutno še prezgodaj za oceno napovedi ponovnega obratovanja elektrarne. Poudarjajo še, da je NEK ves čas v stiku z domačimi in mednarodnimi inštitucijami ter podjetji za zagotovitev podpore za čimprejšnjo vrnitev elektrarne na omrežje.

Kaj pomeni hladna zaustavitev elektrarne?

Hladna zaustavitev elektrarne pomeni, da elektrarna ne proizvaja električne energije in da sta bistveno znižana temperatura in pritisk v primarnem krogu, pogoji za varno delo pa so zagotovljeni. V nuklearki zagotavljajo, da je od prve indikacije puščanja zagotovljena tudi jedrska varnost. Vse odločitve so in bodo temeljile na načelu konservativnosti in visoki varnostni kulturi, kar zagotavlja varnost zaposlenih, prebivalcev in okolja, še dodajajo.

Pretekli dogodki

Nuklearno elektrarno Krško so sicer v preteklosti že zaustavili zaradi odpravljanja okvare na primarnem sistemu, in sicer leta 2008. Takrat so razglasili najnižjo stopnjo »nenormalnega dogodka,« okvaro pa so odpravili in elektrarno ponovno priključili v omrežje že po nekaj dneh.

Skozi leta se je zaradi različnih notranjih ali zunanjih dejavnikov nuklearka večkrat tudi samodejno zaustavila, vendar do daljših izpadov proizvodnje ni prišlo.

VIR: Naš Stik