- Objavljeno:
2023-07-07
- Čas branja: 3 minut
STA novice / Vlada o gospodarskih temah
četrtek, 6.7.2023
Ljubljana, 06. julija (STA) - Vlada je izdala uredbo, ki določa način določitve finančnega nadomestila škode distributerjem zaradi regulacije cen toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja. Ta regulacija, ki se je iztekla s koncem aprila, je bila eden od protidraginjskih ukrepov države. Vlada je odločala tudi kot edina družbenica Borzena.
Uredba o določitvi nadomestila distributerjem toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja določa način določitve primernega finančnega nadomestila škode distributerjem toplote, ki jim je bila povzročena zaradi uvedbe najvišje dovoljene višine tarifne postavke za variabilni del cene toplote za gospodinjske odjemalce v času trajanja ukrepa. Uredba tako določa pogoje in merila za upravičenost do nadomestila, način izplačila primernega nadomestila, organ, ki upravičenost in višino nadomestila ugotavlja (Agencija za energijo), in organ, ki nadomestilo izplačuje (Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo). Izplačila bodo krita iz državnega proračuna na podlagi zakona o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije.
Vlada je kot edina družbenica sprejela letno poročilo operaterja trga z elektriko Borzen za lani in spremljajoče dokumente. Odločila je, da se bilančni dobiček družbe v višini 3,51 milijona evrov v celoti razporedi v druge rezerve iz dobička. Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so zapisali, da so direktorju družbe in nadzornemu svetu za delo v poslovnem letu 2022 podelili razrešnico. Borzen je sicer do septembra vodil Martin Bratanič, ki pa so ga nadzorniki nato zamenjali z Borutom Rajerjem.
Ministri so potrdili tudi poročilo o upravljanju z javnim dolgom za 2022, ki vsebuje podatke o izvedbi programa financiranja državnega proračuna za lani, podatke o zadolževanju pravnih oseb javnega sektorja, podatke o dolgu sektorja država po metodologiji presežnega primanjkljaja in dolga na ravni EU ter podatke o izdanih poroštvih in jamstvih Slovenije. Plačilo obresti na dolg državnega proračuna je lani doseglo 655 milijonov evrov oziroma 1,1 odstotka BDP, kar je bilo za 72 milijonov evrov manj kot v letu 2021. Stanje državnih poroštev na 31. december 2022 se je glede na predlani znižalo za približno 197 milijonov evrov in dosegalo 7,7 odstotka BDP.
Vlada je izdala uredbo o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, in se v programskem obdobju 2021-2027 financira iz Evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo. Te aktivnosti se izvajajo po pristopu od spodaj navzgor, tako da organ upravljanja potrdi ribiške in akvakulturne lokalne akcijske skupine in strategije lokalnega razvoja. Omenjene skupine nato izbirajo in izvajajo operacije na podlagi potrjenih strategij. Skupine in strategije morajo biti izbrane najpozneje do 1. decembra.
Ministrski zbor je dal soglasje k spremembam pravil in tarife nadomestil stroškov za izvajanje obveznega večstranskega pobota, ki jih je sprejel svet Ajpesa. S spremembo pravil o izvajanju obveznega večstranskega pobota se ta usklajujejo z zakonom o preprečevanju zamud pri plačilih glede števila izvajanj obveznega pobota, ki jih lahko Ajpes izvede mesečno. Spreminjajo pa se tudi organi nadzora zaradi združitve davčne in carinske uprave v finančno upravo. Nadomestilo pa se znižuje, saj se je z izboljševanjem gospodarskih razmer v državi število dolžnikov, ki so prijavljali obveznosti v pobot, postopno zmanjševalo.
Vlada se je seznanila tudi z informacijo o pozivu Mednarodnega denarnega sklada (IMF) k polnitvi skladov IMF. Ta je pozive k polnitvi skladov naslovil tudi na Slovenijo, v okviru tega pa sta Banka Slovenije in ministrstvo za finance preučila različne možnosti sodelovanja. Sodelovanje Slovenije tako predvideva naložbo Banke Slovenije v sklad za zmanjševanje revščine in rast v višini 75 milijonov posebnih pravic črpanja, košarice valut, ki velja za plačilno sredstvo znotraj delovanja IMF. Nakazilo bo izpeljano iz posebnih pravic črpanja, ki jih je Banka Slovenije prejela v okviru splošne alokacije avgusta 2021.
Glede na zadnje spremembe strukture vlade je ministrski zbor spremenil sklep o ustanovitvi stalne medresorske delovne skupine za zadeve Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) na operativni ravni. Skupino bo vodila Mateja Vraničar Erman, nacionalna koordinatorica za OECD, z ministrstva za zunanje in evropske zadeve.
Vlada je imenovala 13 članov sveta za kmetijstvo in podeželje. Ker so od zadnjega imenovanja članov v svet minila štiri leta, je bilo treba člane znova imenovati. Novi člani so imenovani za dobo od štirih let do 1. avgusta 2027.
VIR: Tax Fin Lex