Energetske novice

Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.

V Šoštanju predstavili prvo plavajočo sončno elektrarno v Sloveniji

Šoštanj, 3. junija - V Šoštanju so danes v okviru javne objave predstavili pobudo za državno prostorsko načrtovanje za umeščanje plavajoče sončne elektrarne Družmirje. Za čim boljše vključevanje javnosti odpirajo tudi posebno informacijsko točko. Do zaključka postopka prostorskega načrtovanja bo odprta enkrat mesečno.
 
Kot so danes sporočili iz Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), pod katerega sodi investitor v elektrarno HSE Invest, je zaključek postopka prostorskega načrtovanja predviden 29. junija. V tem času lahko zainteresirani občani dobijo podrobnejša tehnična pojasnila in odgovore na vprašanja glede načrtovane naložbe, ki je po navedbah HSE pomemben projekt v okviru zelenega prehoda in prestrukturiranja savinjsko-šaleške regije.

Plavajoča sončna elektrarna z okvirno vršno močjo do 140 megavatov in ocenjeno proizvodnjo okoli 140 gigavatnih ur električne energije letno je predvidena na površini do največ polovice razpoložljive površine Družmirskega jezera. Po načrtih bi pokrila oskrbo z električno energijo za približno 35.000 gospodinjstev.

Plavajoča sončna elektrarna ne povzroča izpustov škodljivih snovi, dostop do vode pa bo omogočen ob celotni obali jezera. Sočasno z umeščanjem plavajoče sončne elektrarne bodo zagotovili tudi možnosti za urejanje okolice jezera za namene turizma, športa in rekreacije, so navedli v HSE.

Prav tako je plavajoča sončna elektrarna, upoštevajoč postopno opuščanje premoga, ena od pomembnih rešitev za zagotavljanje sprejemljive cene toplotne energije v Šaleški dolini.
Izvedba naložbe podpira cilje in aktivnosti v okviru postopnega prestrukturiranja premogovne regije po prenehanju izkopavanja premoga in je skladna tudi z vizijo razvoja mesta Šoštanj kot energetskega mesta.

Projekt je v lokalnem okolju naletel tudi na nasprotovanje. Po navedbah Šaleškega Eko gibanja si prebivalci Šoštanja želijo, da se njihovo okolje, "globoko ranjeno" zaradi posledic rudarjenja in izpustov Termoelektrarne Šoštanj, počasi obnovi. S tem bi vzpostavili možnosti za rekreacijo in razvoj turizma.

"Razvijati ga želimo v skladu z vizijo in strategijo Občine Šoštanj, ki je bila lani pripravljena s širokim sodelovanjem prebivalcev in na pobudo župana potrjena na občinskem svetu. To je naš dom in naše okolje," so navedli.

VIR: STAkrog