Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.
Datum objave:
8. november 2024
Avtor:
Brane Janjič
Novembra bodo vsi odjemalci električne energije prejeli račune za oktober, na katerih bo omrežnina prvič obračunana po novem, pri čemer naj bi ta bila za večino v primerjavi z oktobrom lani celo nižja. Je pa oktober zadnji mesec nižje sezone, zato bodo računi v zimskih meseci vse tja do konca februarja višji. A kot pravijo na Agenciji za energijo, bo omrežnina, kljub tem nihanjem med višjo in nižjo sezono, za večino gospoidnjstev na letni ravni nekoliko nižja kot doslej.
Agencija za energijo je pred prejemom računov za porabo elektrike v oktobru objavila nekatera dodatna pojasnila v zvezi z novim načinom obračunavanja omrežnine. Kot je znano, je nov sistem obračunavnja stopil v veljavo s 1. oktobrom. Omrežnina, ki sicer predstavlja le približno četrtino stroška na končnem računu za električno energijo, se po novem sistemu obračunava glede na prevzeto električno energijo iz omrežja in dogovorjeno obračunsko moč po posameznem časovnem bloku. Vsak dan v letu je omrežnina za moč tako najvišja med 7. in 14. uro ter 16. in 20. uro, najnižja pa med 22. uro in 6. uro zjutraj. Najdražji, časovni blok 1 nastopi le ob delavnikih v višji sezoni, zato je omrežnina ob vikendih in praznikih še vedno nizka. Leto je razdeljeno na višjo in nižjo sezono, pri čemer je bil oktober zadnji mesec nižje sezone in bo zato omrežnina nižja. Z novembrom pa se je začela višja sezona, ki bo trajala do konca februarja prihodnje leto. Ker je omrežje v zimskih mesecih bolj obremenjeno, bodo računi v tem obodbju nekoliko višji, pri čemer pa v Agenciji poudarjajo, da bo kljub nihanjem med nižjo in višjo sezono večina gospodinjskih odjemalcev ob enakih navadah na letni ravni plačala nekoliko nižjo omrežnino.
Za gospodinjstva in male poslovne odjemalce velja tudi dveletno prehodno obdobje, kar pomeni, da se jim omrežnina za presežno moč, če dogovorjene obračunske moči ne bodo spreminjali, do konca septembra 2026 ne bo obračunavala. Bodo pa odjemalci mesečno na računih obveščeni o morebitnih prekoračitvah in stroških, ki bi jim lahko zaradi tega po prehodnem obdobju nastali.
Dosedanjih navad ni treba spreminjati čez noč
V Agenciji za energijo izpostavljajo, da gospodinjstva, ki elektriko porabljajo za osnovna gospodinjska opravila, kot so kuhanje, pranje, likanje, sušenje, lahko ohranijo enake navade tudi v najdražjem časovnem bloku, saj je dogovorjena moč za časovni blok 1 določena na podlagi njihovih treh največjih obremenitev oziroma konic v teh urah. Če so v časovnem bloku 1 dosegali 5 kW, jim bo ta moč tudi obračunana, zato navad ni treba nujno spreminjati. Če pa bodo spoznali, da lahko kaj spremenijo oziroma da lahko različne električne naprave uporabijo s časovnim zamikom in ne več hkrati, ali pa v obdobju, ko je omrežje manj obremenjeno, se bo to odrazilo v novih dogovorjenih močeh, ki jih bo elektrooperater določil za prihodnje obdobje in odjemalce o tem tudi pravočasno seznanil. V Agenciji ob tem dodajajo, da predlagani ukrepi naslavljajo predvsem dolgoročno spreminjanje navad, in nas počasni usmerjajo v razmislek o racionalni rabi električne energije. To velja še posebej za tiste uporabnike, ki imajo oziroma se odločajo za nakup več energetsko intenzivnih naprav, kot so toplotne črpalke, električna vozila, savne in podobno. Takšnim odjemalcem svetujejo, da po poteku prehodnega obdobja izkoristijo priložnosti prilagajanja odjema oziroma, da energetsko intenzivne naprave denimo uporabljajo zaporedno in ne hkrati, ali pa rabo teh naprav premaknejo v obdobja, ko je omrežje manj obremenjeno, na primer ponoči, in si s tem znižajo omrežnino.
Kako se bo nov sistem omrežnine odrazil na računih za porabo v oktobru?
Oktober je bil zadnji mesec nižje sezone, zaradi česar bo omrežnina pri večini odjemalcev na tokratnih računih nižja kot oktobra lani. To ni posledica spremenjenih navad, ampak delitve leta na nižjo in višjo sezono. V pomoč pri razumevanju novega sistema omrežnine je agencija pripravila tudi dodatna razlagalna gradiva: primere izračunov letnega zneska omrežnine po starem in novem sistemu ter primere izračunov omrežnine za oktober (mesec v nizki sezoni) in november (mesec v visoki sezoni), ki temeljijo na tarifnih postavkah za leto 2024. Agencija je sicer že določila tarifne postavke tudi za leto 2025, ki pa bistveno ne odstopajo od že veljavnih. In kaj so pokazali konkretni izračuni:
• Povprečen gospodinjski odjemalec z letno porabo električne energije 4.000 kWh, ki je prej plačeval za obračunsko moč 7 kW in bo zdaj plačal omrežnino za dogovorjeno obračunsko moč 4,6 v ČB1 in 5,1 kW v ostalih časovnih blokih. Gospodinjski odjemalec bi po starem sistemu na letni ravni plačal 219,24 evra omrežnine brez DDV, po novem sistemu pa 206,80 evra na leto, kar pomeni prihranek v višini 12,45 evra.
• Gospodinjski odjemalec s toplotno črpalko z letno porabo električne energije 9.000 kWh, ki je prej plačeval za obračunsko moč 10 kW in bo zdaj plačal omrežnino za dogovorjeno obračunsko moč 8,2 v ČB1 in 8,8 kW v ostalih časovnih blokih. Gospodinjski odjemalec bi po starem sistemu na letni ravni plačal 428,34 evra omrežnine brez DDV, po novem sistemu pa 399,91 evra na leto. To pomeni prihranek v višini 28,43 evra.
• Gospodinjski odjemalec s sončno elektrarno in toplotno črpalko z letno neto prevzeto električno energijo iz omrežja 0 kWh (net-metering), ki je prej plačeval za obračunsko moč 10 kW in bo zdaj plačal omrežnino za dogovorjeno obračunsko moč 8,2 – 8,8 kW. Gospodinjski odjemalec bi po starem sistemu na letni ravni plačal 95,52 evra omrežnine brez DDV, po novem sistemu pa 233,29 evra na leto. To sicer pomeni 137,77 evra več, a bo hkrati oproščen plačevanja prispevka za obnovljive vire energije, ki bi za tega odjemalca lahko znašal 93,12 evra na leto. Vsi odjemalci, tudi tisti v shemi net- meteringa, so do oprostitve plačila (druga polovica leta 2023 in v letu 2024) plačevali prispevek za OVE. Od naslednjega leta dalje bodo vsi gospodinjski odjemalci ta prispevek znova plačevali, lastniki sončnih elektrarn pa ne več. Upoštevajoč obe spremembi bo torej predvidoma strošek zgoraj navedenega odjemalca v povprečju višji za manj kot pet evrov na mesec (brez DDV).
Primeri izračunov so objavljeni tudi na tej spletni strani.
VIR: Naš Stik