Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.
Odpadna električna in elektronska oprema (krajše OEEO) kot so mobilni telefoni, računalniki, sušilniki za lase, gospodinjski aparati in drugo, ne sodi zavržena v naravo, niti ne v zabojnike za odpadke ali med kosovne odpadke. Odnesite jo v zbirne centre za odpadno elektroniko ali poiščite ulične zbiralnike z oznako OEEO.
Nepravilno odložena odpadna električna in elektronska oprema predstavlja resno okoljsko tveganje. Ko ta oprema ni ustrezno reciklirana ali odstranjena, lahko sprosti nevarne snovi, kot so težke kovine in kemikalije, ki onesnažijo tla, vodo in zrak. Takšni odpadki pogosto vsebujejo škodljive materiale, ki ogrožajo zdravje ljudi in živali. Če se OEEO odvrže med mešane odpadke ali na deponije, ne le da prihaja do onesnaženja, temveč se izgubljajo tudi dragoceni viri, ki bi jih bilo mogoče ponovno uporabiti ali reciklirati. Z vestnim ločevanjem lahko pripomoremo k zmanjšanju negativnih učinkov.
Na vsaki električni in elektronski opremi, ki jo kupci lahko kupimo v EU, mora biti oznaka OEEO jasno vidna. Oznaka označuje, da izdelka ne smemo odvreči med nesortirane odpadke, temveč ga je potrebno oddati v ločeno zbiranje za recikliranje elektronskih naprav.
Ko izdelki torej niso več uporabni, postanejo odpadna elektronska in električna oprema (krajše OEEO). Oznaka OEEO pomeni, da se izdelek ne sme zavreči kot nesortirani odpadek, ampak ga je treba preusmeriti v ločeno zbiranje in recikliranje odpadkov.
Oznaka OEEO mora biti vidna na vsaki električni in elektronski opremi, dani na trg EU, vizualno jo predstavlja prečrtan koš na kolesih.
(Vir: Your Europe)
Izdelki, ki jih ne smemo vreči v navaden zabojnik:
Odpadno električno in elektronsko opremo ter odpadne prenosne baterije in akumulatorje odnesite:
Uredba z namenom varstva okolja in varovanja človekovega zdravja določa pravila za preprečevanje ali zmanjševanje škodljivih vplivov nastajanja odpadne električne in elektronske opreme ter ravnanja z njo.
Proizvajalci in distributerji so zavezani k prevzemu in ustreznemu ravnanju z odpadno opremo ter k doseganju ciljev glede recikliranja elektronskih naprav. OEEO prevzemajo pooblaščeni izvajalci, ki iz njih izločijo nevarne snovi in poskrbijo za nadaljnjo obdelavo. Ločeno zbiranje je ključnega pomena, saj preprečuje sproščanje nevarnih snovi v okolje in omogoča ponovno uporabo surovin.
Nadzor nad pravilnim ravnanjem z OEEO izvajajo okoljski inšpektorji. Če uporabniki odvržejo e-odpadke med komunalne odpadke, jo morajo izvajalci javnih služb med sortiranjem izločiti kot nevarni odpadek.
Skrbimo za prihodnost – ločeno zbiranje in recikliranje elektronskih odpadkov je odgovornost vseh nas!
VIR: E3