Energetske novice

Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.

Dvoletno podaljšanje pravil o skladiščenju plina

Datum objave:

torek, 15. april 2025


Avtor:

Polona Bahun


Avtor fotografij:

Freepik

Predstavniki in predstavnice držav članic (Coreper) so odobrili stališče Sveta o spremembi uredbe o skladiščenju plina. Svet se je dogovoril, da bo pravila o skladiščenju plina podaljšal za dve leti, hkrati pa zagotovil dodatno prožnost za države članice, da bi se lahko prilagodile stalno spreminjajočim se tržnim razmeram in obravnavale morebitne tržne manipulacije.

Evropska komisija je predlagala, da se obstoječe obveznosti držav članic, to je da imajo pred zimsko sezono zapolnjenih 90 odstotkov zmogljivosti skladišč plina, podaljšajo za dve leti, s čimer se bosta zagotoviti predvidljivost in preglednost. S tem podaljšanjem, ki se je ohranilo tudi v stališču Sveta EU, bi se zmanjšala izpostavljenost EU nestanovitnim cenam, tudi zaradi trenutne geopolitične nestabilnosti.

Podaljšanje bi pripomoglo tudi k izboljšanju energetske varnosti in stabilnosti trga s plinom, dokler ne bo v prihodnjih letih vzpostavljen morebiten vseevropski okvir za energetsko varnost.
Z mandatom Sveta EU se uvaja vrsta sprememb za zagotovitev dodatne prožnosti za države članice. To bi jim pomagalo, da se hitro odzovejo na nenehno spreminjajoče se razmere in izkoristijo najugodnejše nabavne pogoje, hkrati pa zagotovijo zanesljivost oskrbe s plinom in pravilno delovanje notranjega trga. 
In sicer bi bilo treba že obstoječe zavezujoče 90-odstotne cilje napolnjenosti namesto do sedanjega roka 1. novembra doseči kadar koli med 1. oktobrom in 1. decembrom.
V mandatu Sveta EU je pojasnjeno, da so vmesni cilji skladiščenja za posamezne države članice v februarju, maju, juliju in septembru okvirni, da bi dosegli napolnjenost skladišč in predvidljivost, hkrati pa udeležencem na trgu skozi vse leto omogočali zadostno prožnost
V primeru neugodnih tržnih razmer (kot so morebitne tržne manipulacije) lahko države članice od cilja napolnjenosti odstopajo do deset odstotkov. Evropska komisija lahko to odstopanje v primeru trajnih neugodnih tržnih razmer dodatno poveča (z delegiranim aktom).
Če nacionalna proizvodnja plina v državah članicah preseže povprečno letno porabo v predhodnih dveh letih ali v primeru nizkih stopenj vbrizgavanja v skladiščih z zmogljivostjo nad 40 TWh, lahko države članice od cilja napolnjenosti odstopajo do pet odstotkov. Slednje se lahko uporabi, če ne vpliva negativno na delovanje notranjega trga s plinom ali na zmožnost neposredno povezanih držav članic, da dobavljajo plin svojim zaščitenim odjemalcem

Predsedstvo EU bo to besedilo uporabilo kot pogajalski mandat za začetek pogovorov z Evropskim parlamentom o končni obliki zakonodajnega akta. Pogajanja o novi uredbi naj bi se začela maja, potem ko bo Evropski parlament glasoval o svojem mandatu. Ko bosta sozakonodajalca dosegla začasni dogovor, ga bosta obe instituciji uradno potrdili, preden bo objavljen in začel veljati.

VIR: Naš Stik