Energetske novice

Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.

Cene električne energije za gospodinjstva navzgor, za druge pa navzdol

Datum objave:
3. september 2024

Avtor:
Brane Janjič

Avtor fotografij:
Freepik

Maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca je v drugem letošnjem trimesečju znašala 212 EUR/MWh in se je v obdobju treh mesecev zvišala za pet odstotkov, za povprečnega negospodinjskega odjemalca pa je znašala 198 EUR/MWh, kar je bilo za štiri odstotke manj kot v prvem trimesečju.

Po podatkih ministrstva za okolje, podnebje in energijo je maloprodajna cena za povprečnega slovenskega gospodinjskega odjemalca v drugem trimesečju znašala 212,1 EUR/MWh in je bila tako za pet odstotkov višja od cene v prvem letošnjem trimesečju, v primerjavi z istim obdobjem leta 2023 pa za devet odstotkov. Ob tem gre poudariti, da bi bile končne cene brez nekaterih vladnih ukrepov še višje. Tako je vlada v okviru ukrepov za obvladovanje energetske krize zaradi visokih veleprodajnih cen električne energije za leto 2024 sprejela Uredbo o določitvi cene električne energije, s katero je za 90 odstotkov porabe gospodinjstev in nekaterih drugih odjemalcev omejila najvišjo ceno električne energije, tako da je sama postavka cena električne energije v drugem letošnjem trimesečju za povprečnega gospodinjskega odjemalca znašala 110,5 EUR/MWh, v obdobju enega leta pa se je zvišala za šest odstotkov. Za enak odstotek je bila v primerjavi z letom prej višja tudi omrežnina za uporabo elektroenergetskega sistema, ki je znašala 60,9 EUR/MWh. Od novembra 2023 dalje pa je za gospodinjske odjemalce v veljavi tudi popolna oprostitev obračunavanja prispevka za podpore proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov in soproizvodnje, zaradi česar so obračunane dajatve za namene energetike (prispevek za podpore proizvodnji električne energije iz OVE in SPTE, prispevek za energetsko učinkovitost, prispevek za delovanje operaterja trga z električno energijo) povprečnega gospodinjskega odjemalca v drugem trimesečju bremenile zgolj v višini 0,9 EUR/MWh in so se v obdobju enega leta znižale kar za 91 odstotkov. Prav tako je  od februarja 2022 na podlagi vladnega ukrepa za polovico znižana tudi trošarina in znaša za gospodinjstva 1,53 EUR/MWh. (vse navedene ceno so brez DDV)
Povedano še v odstotkih, povprečno gospodinjstvo je za samo energijo v drugem trimesečju moralo odšteti 52,1 odstotka, delež omrežnine je znašal 28,7 odstotka, delež dajatev v energetiki 0,5 odstotka, delež trošarine 0,7 odstotka in davek na dodano vrednost 18 odstotkov končne maloprodajne cene.

Negospodinjski odjemalci so jo odnesli precej bolje

Maloprodajna cena za povprečnega negospodinjskega odjemalca je v navedenem obdobju znašala 197,8 EUR/MWh in je bila za štiri odstotke nižja od maloprodajne cene v prvem letošnjem trimesečju, v primerjavi z letom prej pa je bila nižja celo za 19 odstotkov.Pri tem je tržna postavka cene dobave električne energije za povprečnega negospodinjskega odjemalca v drugem letošnjem trimesečju znašala 127,4 EUR/MWh in se je zaradi padca cen na trgu v obdobju enega leta znižala za kar 30 odstotkov. Za omrežnino je bilo v povprečju treba odšteti 
22 EUR/MWh, kar pomeni, da se je ta v opazovanem obdobju enega leta zvišala za odstotek. Dajatve za namene energetike so v drugem trimesečju znašale 11,5 EUR/MWh in so se v obdobju enega leta zvišale za devet odstotkov, povprečnemu negospodinjskemu odjemalcu pa je bila zaračunana še trošarina v višini 1,3 EUR/MWh, kar je bilo za štiri odstotke več kot leto prej.
In kaj kaže razrez končnega računa za povprečnega negospodinjskega odjemalca? V drugem letošnjem trimesečju je delež postavke za dobavo energije znašal 78,5 odstotka, delež omrežnine 13,6 odstotka, delež dajatev v energetiki 7,1 odstotka, delež trošarine pa 0,8 odstotka končne cene brez vključenega DDV.

VIR: Naš Stik