- Objavljeno:
2024-03-12
- Čas branja: 1 minut
Cene energentov v industriji naj bi se postopoma vendarle znižale
Datum objave:
12. marec 2024
Avtor:
Brane Janjič
Podatki o povprečni nabavni ceni dveh najpogostejših uporabljenih energentov v industriji, električni energiji in zemeljskem plinu, ki so jih zbrali na GZS, kažejo, da se povprečna cena električne energije za negospodinjske odjemalce znižuje, čeprav zelo počasi, pričakuje pa se tudi padec cen zemeljskega plina.
Po oceni analitikov iz Gospodarske zbornice Slovenije je poglavitni razlog, da padec cen električne energije za industrijo kljub ugodnim razmeram na trgu letos ne bo velik, to, da so številna podjetja zakupila električno energijo že v sredini leta 2023 ali celo v letu 2022, ko so bile cene precej višje. Je pa vseeno pričakovati nekoliko ugodnejše cene, pri čemer optimizem izhaja iz dejstva, da so se povprečne cene električne energije za negospodinjske odjemalce v zadnjem lanskem četrtletju že tretje zaporedno četrtletje znižale, in sicer za 2,2 odstotka, čeprav so bile v zadnjem četrtletju 2023 medletno še vedno višje za 8,5 odstotka (209 EUR/MWh brez DDV). Najbolj so se cene znižale v 6. kategoriji porabe (70.000 do 150.000 MWh), in sicer za 4,7 odstotka (večja pojavnost pogodb krajše ročnosti, delno tudi promptni zakupi) na 170 EUR/MWh. V drugih velikostih razredih pa so v povprečju upadle le za slab odstotek. Glede na povprečje leta 2021 so bile cene v zadnjem četrtletju 2023 za 1,4-krat višje v 4. kategoriji porabe, medtem ko so bile najmanj višje v 1. kategoriji porabe.
V GZS še navajajo, da so cene zemeljskega plina konec minulega leta presenetljivo porasle, kar je bilo v popolnem nasprotju s cenami na nizozemski borzi. Povprečne cene zemeljskega plina za negospodinjske odjemalce so bile v Sloveniji zadnjem četrtletju 2023 sicer medletno za 8,2 odstotka nižje in so znašale 65 EUR/MWh, se pa glede na predhodno četrtletje niso znižale, kot bi pričakovali glede na tržne razmere, temveč so zrasle za 12 odstotkov. Najvišja rast cene je bila v 2. kategoriji porabe (1.000 do 10.000 GJ), kjer se je cena zvišala za šestino na 90 EUR/MWh (brez DDV). Kljub temu pa poznavalci zaradi krajše povprečne ročnosti pogodb za nabavo plina v industriji letos pričakujejo večji padec nabavnih cen zemeljskega plina.
VIR: Naš Stik