- Objavljeno:
2024-09-17
- Čas branja: 1 minut
Češka načrtuje gradnjo malih modularnih reaktorjev (SMR), medtem pa se ponudniki že pripravljajo na sodelovanje pri tem projektu
Češka je trdno zasidrana v krepitvi svoje jedrske flote, tako z gradnjo novih velikih reaktorjev kot z uvajanjem malih modularnih reaktorjev – SMR. Razvoj pozorno spremlja tudi jedrska industrija in pri družbi Westinghouse so že objavili študijo učinkov njihovih reaktorjev AP300.
Na Češkem danes obratujeta dve jedrski elektrarni s skupno šestimi reaktorji: Dukovany s štirimi reaktorji in Temelin z dvema. Jedrski elektrarni v energetsko proizvodnjo države prispevata približno 34 odstotkov vse električne energije v državi. Država želi ta delež povečati, zato so že pristopili k projektom gradnje novih reaktorjev in za izvajalca 1000 MW izbrali korejski KHNP.
Neizbrana ponudnika sta bila francoski EDF in ameriški Westinghouse. Gre torej za iste dobavitelje opreme, s katerimi pogovore o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem vodijo tudi pri GEN energiji.
Vsi trije ponudniki jedrskih tehnologij imajo velik interes za novogradnje v Evropi, saj se ob intenzivnem zelenem prehodu napovedujejo številni novi jedrski projekti – tako na področju velikih reaktorjev kot malih modularnih reaktorjev.
Ravno področje malih modularnih reaktorjev, ki je šele v fazi razvoja, lahko predstavlja eno od rešitev za izhod iz premoga, saj bi prav mali modularni reaktorji lahko nadomestili zdajšnje premogovne elektrarne.
Tako so pri družbi Westinghouse že objavili
študijo učinkov malih modularnih reaktorjev na Češkem, ki je zajela tako gospodarske vplive kot širše učinke. Češka je namreč napovedala vzpostavitev 3 GW jedrskih zmogljivosti malih modularnih reaktorjev. Kot ugotavljajo pri družbi Westinghouse bi njihov reaktor AP300 SMR Project poleg zagotavljanja električne energije tudi izboljšal gospodarske učinke češkega jedrskega sektorja, pripomogel k širitve jedrske dobavne verige na Češkem ter prispeval k nadomeščanju premogovnih elektrarn in termoelektrarn z brezogljičnimi viri energije.
VIR - https://www.nas-stik.si/