- Objavljeno:
2024-01-03
- Čas branja: 1 minut
EU v zaščito vetrne proizvodnje
Datum objave:
3. januar 2024
Avtor:
Katarina Prelesnik
Avtor fotografij:
Pixabay
Evropska unija si prizadeva ohranjati svojo vodilno vlogo na področju razvoja obnovljivih virov energije, pri čemer vetrna energija igra eno ključnih vlog. Da bi dosegli cilje razogljičenja, je EU sprejela paket ukrepov, s katerimi naj bi evropsko vetrno industrijo zaščitili in ji omogočili razvoj v konkurenčnem globalnem okolju.
Čeprav v Sloveniji vetrna energija ostaja na obrobju, načrtovani projekti pa se soočajo s številnimi kritikami in nasprotovanjem, pa v evropskem prostoru veter predstavlja pomemben vir obnovljive energije. »Vetrna energija je evropska zgodba o uspehu,« verjame predsednica Evropske komisije, Ursula von der Leyen, vendar pa se ta industrija sooča z znatnimi izzivi. Komisija je zato sprejela
paket ukrepov, ki naj bi evropsko vetrno proizvodnjo zaščitili in ji omogočili preživetje v času vse večjega pritiska kitajskih proizvajalcev.
Evropska komisija je oktobra 2023 pripravila akcijski načrt za vetrno energijo, ki temelji na šestih stebrih in vsebuje 15 ključnih aktivnosti. Akcijski načrt tako temelji na pospešitvi uvajanja vetrne proizvodnje s hitrejšim izdajanjem dovoljenj in povečano predvidljivostjo, izboljšavah dizajna dražb, dostopu do finančnih sredstev, ustvarjanju poštenega in konkurenčnega mednarodnega okolja, razvoju spretnosti ter sodelovanju industrije in zavezah držav EU.
Med ukrepi v sklopu akcijskega načrta je tudi podpis Deklaracije o vetrni energiji, ki jo je podpisalo 26 držav unije, z izjemo Madžarske. 21 držav članic, med katerimi pa ni Slovenije, je ob tem podpisalo tudi konkretne, vendar nezavezujoče, zaveze za razvoj vetrne energije.
VIR: Naš Stik