Energetske novice

Portal energetskenovice.si je spletni agregator novic, na katerem zbiramo informacije o dogajanju po vsej Sloveniji, s poudarkom na novicah iz energetike.

NEK: sanacija napreduje, predvidoma sredi novembra sledi vključitev v omrežje

Datum objave:
6. november 2023

Avtor:
Katarina Prelesnik
Sanacija puščanja cevi v Nuklearni elektrarni Krško se nemoteno nadaljuje: odstranitvi dela cevovoda na obeh linijah priključnega sistema je sledilo varjenje novih delov na priključke reaktorske posode. Sredi novembra naj bi se nuklearka ponovno vključila v elektroenergetsko omrežje.  

Iz krške nuklearke sporočajo, da so tudi v prazničnem času nemoteno izvajali sanacijo puščanja, ki se je pojavilo na delu cevovoda v bližini reaktorske posode. V sodelovanju s podjetji Westinghouse, PCI in domačim Numipom so v tem času izvedli vrsto del. Odstranili so oba dela cevovoda in se pripravili na vgradnjo novih.

Varilci in pripravljavci cevi so morali biti validirani oziroma preverjeni za vsako aktivnost, ki so jo izvajali v zadrževalnem hramu, zato so za njihovo usposabljanje pripravili modele jaška, ki po velikosti in razporeditvi ustreza prostoru ob reaktorski posodi, in novega cevovoda. V nuklearki namreč poudarjajo, da so njihov cilj in prioriteta »kakovostno izvedena dela skladno z najvišjimi standardi ter čim prejšnji ponovni zagon elektrarne.«

V okviru sanacije so tako najprej odstružili dela cevovoda na obeh linijah priključnega sistema na reaktor ter ju odstranili iz zadrževalnega hrama. Delavci NEK nato so opravili začetne neporušne preiskave (radiografija, ultrazvok, kemična sestava, merjenje trdote ...) odstranjenih cevovodov. Dodajajo, da bodo nadaljnje raziskave potekale v posebnem laboratoriju v ZDA.

Pripravo novih delov cevovodov so izvajali vzporedno, v začetku preteklega tedna so ju vnesli v zadrževalni hram ter postavili na lokacijo, nato pa so začeli z varjenjem cevovodov na priključke rektorske posode. V NEK poudarjajo, da je bil to eden najzahtevnejših delov projekta, saj je delo potekalo v zelo zahtevnih razmerah omejenega prostora in z uporabo popolne zaščitne opreme.

Nato so po uspešno opravljenih radiografskih, ultrazvočnih, penetrantskih in vizualnih pregledih  začeli z deli na drugi strani cevovoda v tako imenovanih sobah z ventili. Ob tem poudarjajo, da je nova cevovoda treba natančno namestiti na liniji, ju zavariti in preveriti kakovost zvarov z neporušnimi preiskavami.

Sanacijo že od vsega začetka spremlja Uprava RS za jedrsko varnost, izvajanje del pa tudi pooblaščeni organizaciji Inštitut za metalne konstrukcije in Inštitut za varilstvo.

VIR: Naš Stik