- Objavljeno:
2024-09-26
- Čas branja: 2 minut
Zakaj JEK2 ni TEŠ6?
Datum objave:
26. september 2024
Avtor:
Katarina Prelesnik
Med TEŠ6 in JEK2 obstajajo bistvene razlike, zaradi katerih projekta nista primerljiva, na vprašanje, ali je projekt JEK2 drugi TEŠ6, odgovarjajo pri GEN energiji. Slednji poudarjajo, da JEK2 temelji na nizkoogljični tehnologiji, visokih standardih vodenja, javnem nadzoru projekta ter dozdajšnjih izkušnjah z obstoječo nuklearko.
V času, ko se TEŠ poslavlja, odločitev o JEK2 pa je pred vrati, so se v javnosti pojavile dileme, da JEK2 postaja drugi, večji in dražji TEŠ6. Da sta projekta neprimerljiva, pa odgovarjajo pri GEN energiji. »Ekipa, ki dela na tem projektu, nima popolnoma nič z ekipo, ki je delala TEŠ6,« je ob srečanju z novinarji povedal dr. Dejan Paravan, generalni direktor GEN energije. Hkrati je poudaril, da se iz primera TEŠ6 lahko veliko naučimo, vendar projektov nikakor ne moremo enačiti. Zakaj? Paravan pojasni: »Če je bilo jasno, da je premogovna tehnologija v času, ko se je odločalo o TEŠ6, zaradi podnebnih sprememb na odhodu, jedrska tehnologija ni tehnologija na odhodu. Ravno obratno. Je na najmodernejših tehnologij za pridobivanje električne energije.« Poudari tudi njen nizkoogljični odtis, tako z vidika prostora kot količine materiala, potrebnega za proizvodnjo elektrike.
Drugi vidik, ki ga poudarjajo, so variabilni stroški, predvsem z vidika stroškov goriva – slednji pri premogovnih tehnologijah predstavljajo več kot 70 odstotkov stroškovne cene, medtem ko v nuklearki strošek goriva predstavlja 10 do 20 odstotni delež. »Se pravi, tudi če pride do neke bistvene spremembe cene urana, ta ne bo imela katastrofalnega učinka na stroškovno ceno,« dodaja Paravan.
Razlike med projektoma so tudi na področju vodenja in nadzora projekta. Ravno zaradi izkušenj s TEŠ6 je projekt JEK2 bistveno bolj nadzorovan, poudarjajo pri GEN energiji. Tako je družbo revidiralo Računsko sodišče, projekt spremlja Vlada v okviru posebne delovne skupine, vodi ga matična družba in ne hčerinske družbe, ustanovili so tudi posvetovalni odbor, v katerega se vključujejo strokovnjaki, ki pomagajo vodstvu pri ključnih odločitvah in sprejemajo priporočila.
Nenazadnje pa je povsem drugačna tudi regulativa, ki ureja jedrsko tehnologijo, še dodaja Paravan: »Jedrska industrija je ena najbolj nadzorovanih. Zato tudi ima takšno ceno.« Varnosti namreč dajejo absolutno prednost pred stroški, zato je ta industrija močno regulirana in nadzorovana. V Sloveniji to izvaja Uprava RS za jedrsko varnost, nadzor pa izvaja tudi mednarodna agencija za jedrsko energijo IAEA. Nenazadnje izpostavljajo tudi civilni nadzor, ki ga pozdravljajo, saj bo z vključitvijo strokovnjakov skrbel, da se projekt učinkovito vodil. Kdaj naj bi se to vzpostavilo? Hkrati z ustanovitvijo posebnega podjetja za projekt JEK2, pravijo pri GEN energiji.
VIR: Naš Stik